Przewodnik turysty - Wsiąść do pociągu
Powrót do przewodnika turysty

Wsiąść do pociągu...

Nie wiem, co zrobić ze swoim życiem więc podróżuję po Polsce. Nigdy nie planuję dokąd pojadę, po prostu idę na dworzec, kupuję bilet i wsiadam do pociągu. Dokładnie jak w tej znanej piosence. Czasami wysiadam na ostatnim przystanku, czasami w jakiejś małej mieścinie o nazwie Spychowo. Któraś z telewizyjnych podróżniczek, chyba Pawlikowska, powiedziała, że jeśli chcemy naprawdę zwiedzać to powinniśmy wyrzucić mapę, spacerować i szukać magicznych miejsc, o których często nikt nie pisze i nie mówi. Dębno, Kluszkowce, Złoty Potok czy Aleksandrów to miejscowości, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, a zauroczyły mnie swoim pięknem.

Zatrzymuję się głównie w Gospodarstwach Agroturystycznych, bo kojarzą mi się z dzieciństwem u babci i wielkimi marzeniami. Przebywając w tych miejscach wyciszam się i wracam myślami do chwil, kiedy wiedziałam kim zostanę, gdy będę duża. Gospodarze są zawsze bardzo mili, troskliwi i rozmowni. Opowiadają o swoich rodzinach, pasjach i codzienności. Życie na wsi to dla mnie namiastka raju. Ludzie są dobrzy, jedzenie pyszne, krajobrazy piękne, a niebo błękitne. Zakochuję się w każdej małej miejscowości, w której przebywam. Spędzam beztroskie chwile nad jeziorem, w górach lub nad morzem, a potem znów muszę wsiąść do pociągu, ale w stronę powrotną. Moją ostatnią wielką miłością jest miejscowość Ruciane Nida i Agroturystyka Cosmopolitan Haus na Mazurach. Mazury... Kto jeszcze nie był, niech szybko nadrobi te zaległości. Jeziora, lasy, śpiew ptaków – cudze chwalicie, a swego nie znacie.

Nie znaczy to jednak, że wielkie miasta nie są warte uwagi. W każdej miejscowości ukryte jest piękno, tylko trzeba umieć je odkryć. Magiczne, małe uliczki, ukryte w kamienicach kolorowe sklepiki, parki to właśnie za nie kocham Poznań, Kraków, Warszawę, Toruń i Wrocław. Trzeba nauczyć się odkrywać i poznawać wtedy każde miejsce staje się wyjątkowe i warte uwagi. Nieważne czy zatrzymacie się w prywatnym pensjonacie, schronisku czy wielkim hotelu. Ważny jest proces poznawania. Każda chwila daje nam szansę poznania siebie, nowych ludzi i miejsc. Dlatego właśnie mówi się, że podróże kształcą.

Jeśli macie tylko macie możliwość to wsiadajcie do pociągu i jedźcie. Miejsce, w którym się zatrzymacie na pewno was czymś zaskoczy i oczaruje.